Zabudowany balkon – jakie ma zalety?

Zabudowa balkonu to rozwiązanie dzięki, któremu zyskujemy dodatkową przestrzeń domową. Zaletą jego budowy jest wykorzystanie tej nowo powstałej przestrzeni jako ogrodu zimowego lub po prostu powiększenie pokoju o dodatkowy metraż. Plusem jest także to, że z uroków zabudowanego balkonu można cieszyć się także w zimie. O czym należy pamiętać, decydując się na to rozwiązanie?

Czy warto zabudować balkon?

Zabudowany balkon wiąże się ze zmianą proporcji pomieszczenia. W zabudowie balkonowej istnieją dwa typy rozwiązań. Pierwszy z nich oznacza całkowite pozbycie się ściany i włączenie balkonu jako pełnowymiarowej części salonu. Drugie rozwiązanie nie wiąże się już z wyburzaniem ścian, a jedynie z przekształceniem balkonu jako swoistą przestrzeń osobistą, gdzie można urządzić pokój relaksu bądź też własny kąt — a to wszystko w mieszkaniu w bloku. Zabudowany balkon docenią przede wszystkim osoby mieszkające w dużych miastach, zwłaszcza w styczności z drogami o silnym natężeniu ruchu. Wówczas balkon stanowi membranę ochronną między niepożądanymi dźwiękami miasta oraz przedostawaniu się do środka kurzu i brudu.

Zabudowany balkon to także doskonałe rozwiązanie dla lubujących się w uprawie roślin. Balkon chroni je przed zgubnym działaniem mrozu w ziemie i nadmiernym słońcem w lecie. W zależności od typu zabudowy okna balkonowe są też w pełni szczelne na grubość kilku milimetrów, co pozwoli na ograniczenie emisji ciepła poza dom — także w zimie. Profesjonalnie zabudowy są więc trwałe oraz szczelne, a także odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Czy jest potrzebne pozwolenie?

Jeśli chodzi o zabudowę w bloku, z reguły nie ma z tym problemu. W takich przypadkach konieczne będzie uzyskanie pozwolenia od wspólnoty mieszkaniowej czy też spółdzielni. Zabudowany balkon ingeruje w kształt budynku, a ściślej mówiąc — trzeba mieć na względzie dobro nie tylko własne, ale też innych mieszkańców. Jeśli balkon nie będzie ingerował w przestrzeń pozostałych mieszkań, to uzyskanie takiej zgody nie powinno być trudne. Inaczej sprawa się ma w przypadku domów. Tutaj formalności związane z postawieniem balkonu pojawiają się tylko wtedy, gdy stawiamy konstrukcję ciężką np. z drewna. Zabudowy lekkie we własnym domu nie wymagają już tego obowiązku.

Jaki system zabudowy wybrać?

Zabudowy balkonu możemy przeprowadzić w systemie ramowym i bezramowym. System ramowy jest częściej stosowany, głównie ze względu na mniejszą cenę jego implementacji. Profile są wykonane z aluminium, a jako przeszklenia można użyć praktycznie każdego typu szyby. Okna przesuwane są na prowadnicach, zaś te wyposażone są w samozamykacze, uniemożliwiające przedostanie się do wewnątrz wiatru oraz otwarciu od zewnątrz. Tego typu zabudowy nie można jednak zastosować w balkonach okrągłych. Zabudowa bezramowa charakteryzuje się brakiem jakichkolwiek profili pionowych oraz szkłem o grubości do 10 mm. Za jej szczelność odpowiadają uszczelki z tworzywa sztucznego. Zabudowany balkon w systemie bezramowym nadaje się także do stosowania w zaokrąglonych balkonach.

Zabudowa balkonu drewnem

Ten rodzaj cieszy się sporym zainteresowaniem. Choć jest to ciężka zabudowa, na balkonie wygląda okazale i tworzy unikatowy klimat. Drewniany zabudowany balkon w bloku to dobre rozwiązanie, gdy całość pomieszczenia posiada już drzewne motywy. Wówczas wystarczy wybrać podobny odcień, by powiększyć pomieszczenie o dodatkowy metraż. Można do tego wykorzystać płoty drewniane lub lamelowe i kantówki. Minusem tego rozwiązania jest jednak konieczność regularnej impregnacji oraz czyszczenia.