Firanki do pokoju dziewczynki – jak je wybrać?

Nowoczesne firanki do pokoju dziewczynki pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim są dekoracją i warto dopasować je kolorystycznie do ścian, mebli i innych elementów dziewczęcej sypialni. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wybieraniu firanek dla małej księżniczki? W sklepach z firanami i materiałami do wystroju wnętrz nie brakuje zasłon w modne, ciekawe wzory, np. z postaciami z bajek. Dla nastolatek bardziej odpowiednie będą nowoczesne kotary w ulubionych barwach młodej damy.

Modne firanki do pokoju dziewczynki

Jako dekorację okna można wybrać klasyczną firankę z przezroczystej tkaniny lub gotowy komplet z zasłonami i lambrekinem. Modne są fantazyjne upięcia po bokach lub ukośnie spływające, falujące materiały. Bardzo modne są firanki z motywem popularnej ekranizacji „Kraina lodu”. Motyw bałwanków (Olafa), Elsy, Anny i śniegowego krajobrazu pasuje zwłaszcza zimą. Barwy błękitu, różu i fioletu na pewno spodobają się każdej dziewczynce. Wybór wzoru na firankach zależy przede wszystkim od wieku. Do sypialni małej dziewczynki można dobrać firanki z Myszką Micky, z motylami, wróżkami, latającymi elfami lub zwierzętami.

Inny trend to firanki w geometryczne wzory. Są ponadczasowe i niezwykle eleganckie. Motywy trójkątów, kółek, kratek, najlepiej pasują do nowoczesnego designu, np. w skandynawskim stylu. Przezroczyste firanki do pokoju dziewczynki  są uniwersalne, więc jeśli rodzice planują wystrój na lata, to można postawić na geometryczne motywy. Nie wychodzą z mody i dobrze komponują się z różnymi kolorami ścian oraz  mebli.

Gotowe zestawy opierają się najczęściej na krótkich firankach sięgających do parapetu. Ze względów praktycznych, długie firanki nie są wskazane, zwłaszcza, gdy dziecko jest ruchliwe i może przypadkowo zahaczyć o firankę. Po bokach przezroczystej tkaniny efektownie wyglądają spięte zasłony. Swoją dekoracyjną rolę odgrywają rozmaite lambrekiny umieszczane przy suficie. Lambrekin może być z lejącej, przezroczystej tkaniny i wówczas można go fantazyjnie upiąć.

Pokój dla małej księżniczki

Jeden z dominujących trendów wnętrzarskich to wystrój pokoju księżniczki. Jak uzyskać efekt zamkowej komnaty? Pomogą w tym dobrze dobrane dodatki. Należy dobrać efektowne firanki do pokoju dziewczynki. W królewskim stylu są przezroczyste firanki sięgające do parapetu i upięte po bokach zasłony nieprześwitujące. Jeśli chodzi o kolorystykę, to wielbicielki księżniczek uwielbiają róż w różnych odcieniach. Do pokoju księżniczki pasują baśniowe motywy tkane na firankach. Na ścianach można umieścić obrazki lub zdjęcia. Dekoracje okienne będą ważnym elementem pokoju księżniczki. Również żółte lambrekiny i połyskujące cekiny, perełki i inne aplikacje sprawdzą się w pałacowej sypialni.

Warto pamiętać, że firanki do pokoju dziewczynki można także w prosty sposób odmienić za pomocą różnorodnych przypinek. Doczepiane motyle, kwiaty, girlandy i inne ozdoby dodadzą oknom uroku. Wnętrza będą cieplejsze i bardziej przyjemne. Także pokój małej księżniczki zyska zupełnie inny wygląd dzięki kilku stylowym dodatkom.