Pękające ściany w domu – jak sobie poradzić?

Powodem do niepokoju może być pęknięcie w suficie. Oznacza to, że masz problem ze stropem, co może prowadzić do poważniejszych problemów. Pęknięcia w suficie mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami zarówno błahymi jak i poważnymi. Ponieważ pęknięcia mogą być oznaką możliwego poważnego uszkodzenia, ważne jest, aby jak najszybciej sprawdził je profesjonalista. Zatem kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne i należy się ich obawiać? 

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne

Pęknięcie w suficie może oznaczać wiele rzeczy, od zwykłego zużycia po potencjalne problemy konstrukcyjne, które wymagają natychmiastowej uwagi. Pierwszym krokiem jest ustalenie, jakiego rodzaju pęknięcie masz, abyś mógł określić jego powagę i czy naprawić go samodzielnie lub wezwać profesjonalnego wykonawcę.

  • Słaba instalacja — jeśli masz starszy dom z sufitami gipsowymi, mógł on zostać nieprawidłowo zainstalowany przez poprzednich właścicieli. W takim przypadku niewiele można zrobić, aby rozwiązać problem, poza zastąpieniem ich nowszymi sufitami z płyt kartonowo-gipsowych.
  • Uszkodzenia spowodowane przez wodę — woda wyciekająca z góry może spowodować poważne uszkodzenia dowolnej części domu, w tym sufitu pod nim. Nawet jeśli nie niszczy wszystkiego w drodze, woda nadal ma tendencję do tworzenia pleśni i pęknięć, które mogą uszkodzić wszystko pod nią.
  • Wady konstrukcyjne — Pęknięcia w stropie są często spowodowane problemami konstrukcyjnymi, takimi jak wadliwa belka nośna lub słaby fundament. W niektórych przypadkach warunki pogodowe mogą również powodować pęknięcia. Na przykład, jeśli jest silna burza z silnymi wiatrami, nacisk na ściany domu może powodować pęknięcia. Innym powszechnym problemem jest osiadanie fundamentów. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, w tym warunkami pogodowymi, słabym drenażem, a nawet naturalnym zasiedleniem domu z biegiem czasu. Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne, należy opuścić taki dom.

Pęknięcia na suficie

Pęknięcia w suficie mogą być pewną oznaką uszkodzenia konstrukcji Twojego domu. Pęknięcia są często spowodowane osiadaniem fundamentów domu, ale mogą być również spowodowane innymi czynnikami, takimi jak zalanie wodą lub inwazja termitów. Mogą też być spowodowane niewłaściwą instalacją lub użytymi materiałami, uszkodzeniami atmosferycznymi, a nawet szkodnikami.

Jeśli zauważysz pęknięcie w suficie, ważne jest, aby określić przyczynę problemu, aby móc go natychmiast naprawić. Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne przebywanie w takim domu może zagrażać Twojemu życiu.

Rysy skurczowe tynku – czym są

Rysy skurczowe są to małe linie biegnące poziomo przez ścianę. Zwykle występują, gdy nowy tynk jest nakładany na stary tynk, który zbytnio się skurczył. Nowa warstwa odrywa się od starszej warstwy i tworzy po drodze rysy.

Rysy skurczowe tynku są zatem zwykle spowodowane zbyt szybkim wysychaniem tynku. Po wyschnięciu tynk kurczy się i może odrywać od powierzchni, do której jest przymocowany. 

Pęknięcia skurczowe można znaleźć w każdym pomieszczeniu z płaskim sufitem i bez listew na wszystkich narożnikach. Zwykle pojawiają się wzdłuż krawędzi belek stropowych, ale mogą również występować w rogach sufitu — zwłaszcza jeśli w przeszłości występowały wycieki wody, które powodowałyby dodatkowe rozszerzanie się i kurczenie między warstwami farby lub tapety.