Rolety zewnętrzne ręczne

Rolety zewnętrzne ręczne lub elektryczne to bardzo ciekawe rozwiązanie, które może zwiększyć bezpieczeństwo naszej nieruchomości, a także pomóc nam chronić się przed słońcem czy innymi warunkami pogodowymi. W tym rozdziale przedstawiamy — czym są rolety zewnętrzne, konstrukcję na pilota, a także jak otworzyć puszkę rolety zewnętrznej w razie awarii i czym może być spowodowana.

Rolety zewnętrzne na pilota

Najczęściej spotykanym rodzajem rolet elektrycznych są rolety sterowane pilotem. Sterowane są za pomocą pilota, który wysyła sygnał do silnika elektrycznego otwierającego lub zamykającego roletę.

Rolety zewnętrzne to jeden z najpopularniejszych wyborów do ochrony domu, ponieważ stanowią trwałą i skuteczną barierę przed intruzami. Wykonane są z trwałych materiałów, które są w stanie wytrzymać nawet najtrudniejsze warunki pogodowe, dzięki czemu można je pozostawić otwarte przez cały rok.

Rolety sterowane pilotem są łatwe w montażu i obsłudze. Są również doskonałym wyborem do domów z dziećmi lub zwierzętami, ponieważ można je obsługiwać od wewnątrz bez wychodzenia z domu. Rolety zewnętrzne ręczne często są wyposażane w taką właśnie funkcjonalność dzięki specjalnym silnikom i oprzyrządowaniu. Rolety zewnętrzne ręczne można zatem dość łatwo zmienić w elektryczne.

Rolety sterowane pilotem pozwalają sterować roletami w dowolnym miejscu w domu, czy to w salonie, czy w biurze. Ta funkcja jest szczególnie przydatna, jeśli chcesz otwierać okna, gdy na zewnątrz jest gorąco, ale chcesz pozostawić je zamknięte, gdy jest zimno!

Jak otworzyć puszkę rolety zewnętrznej ?

Puszka rolety zewnętrznej jest wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Przede wszystkim należy uważać na to, by nie uszkodzić żadnego sprzętu. W tym celu można próbować otworzyć roletę śrubokrętem lub specjalnym elektrycznym narzędziem do odkręcania śrub. Dzięki temu można bardzo dobrze sprawdzić stan tego elementu i ewentualnie skorygować go lub zastosować zabiegi naprawcze. Jeśli jednak nie mamy takich narzędzi lub śruby zaśniedziały, warto sięgnąć po specjalny preparat, który można kupić w sklepach specjalistycznych.

Najprostszym sposobem, aby otworzyć puszkę rolety zewnętrznej, jest po prostu użycie odpowiedniego narzędzia – do tego celu najlepiej użyć specjalnego pokrętła. Jeśli nie posiadasz w domu takiego narzędzia, możesz użyć innego przedmiotu, który będzie Ci się obracał w środku specjalnej śruby, gdyż przeważnie puszki rolet są przymocowane specyficznymi śrubami.

Roleta nie chce się opuszczać

Rolety zewnętrzne ręczne lub elektryczne czasami mogą nie chcieć się opuszczać. Czasami mogą się zakleszczyć i nie ruszyć. W takim przypadku musisz wykonać następujące kroki:

  • Sprawdź łańcuch. Sprawdź, czy łańcuch nie jest zerwany lub nie wypadł ze swojego miejsca.
  • Sprawdź roletę. Sprawdź, czy w materiale nie ma wyłamań, które utrudniają płynne przesuwanie się rolety w dół lub w górę.
  • Wyczyść tory suchą szmatką lub płynem do mycia okien. Spowoduje to usunięcie wszystkich cząsteczek kurzu, które z czasem mogły nagromadzić się na gąsienicach i utrudni ich swobodne poruszanie się po ręcznym otwarciu lub zamknięciu.

Rolety zewnętrzne ręczne będą wymagały jednak nieco innej naprawy niż te elektryczne.