Kotwy chemiczne i mechaniczne – różnica w działaniu

Kotwy są popularnym sposobem na łączenie ze sobą różnych elementów konstrukcji. Są one bardzo często wykorzystywane w budownictwie, głównie ze względu na swoją wytrzymałość, także dlatego, że możliwości ich zastosowania jest nieskończenie wiele. Najczęściej stosuje się je, gdy coś narażone jest na bardzo duże obciążenie. Warto jednak wiedzieć, kiedy używać kotw mechanicznych, a kiedy chemicznych.

Kotwa chemiczna jaki otwór?

Kotwa chemiczna jest coraz popularniejsza w różnego rodzaju montażu ciężkich przedmiotów. Składa się ona z żywicy oraz utwardzacza. Kotwa chemiczna nie oddziałowuje aż tak na podłoże, które może być różnego rodzaju. To bardzo duża zaleta kotwy chemicznej. Jej zastosowanie jest rozległe, ale najlepiej używać tej formy mocowania do:

– mocowania przedmiotów dużej wagi, które są umiejscowione w sąsiedztwie naroży

– otworów, które są narażone na dużą wilgotność oraz zmienność temperatury

– mocowania w niestabilnym podłożu

– otworów w betonie oraz cegle dziurawce

– otworów, z których zostały wyrwany kotwy mechaniczne

– otworów w podłożu styropianowym, izolacyjnym itp.

– otworów w zniszczonym lub uszkodzonych podłożu

Takie kotwy kupuje się w specjalnych pojemnikach. Przy ich użyciu za pomocą dozownika wstrzykuje się żywicę do otworu. Warto też mieć na uwadze temperaturę otoczenia, w której dana kotwa ma być umieszczona. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, kotwa chemiczna może zbyt szybko zastygnąć. Zaleca się więc by przechowywać pojemniki z kotwą w lodówkach, by zyskać kilka minut na czasie, gdy temperatura otoczenia jest wysoka.

Kotwa mechaniczna do betonu

Kotwy mechaniczne, czyli tzw. kotwy metalowe, są wykonane ze stali i co za tym idzie, są bardziej wytrzymałe od tradycyjnych kołków, więc można je stosować do mocowania dużych obciążeń. Najczęściej stosuje się kotwę mechaniczną, jeśli mamy co czynienia z betonem uzbrojonym lub nieuzbrojonym, a także betonem spękanym lub niespękanym.

Do kotw mechanicznym należą kotwy segmentowe, kotwy z gwintem zewnętrznym, kotwy opaskowe oraz kotwy tulejowe. Wybór konkretnego rodzaj kotwy zależy od tego, czy wymagana jest średnia, duża, bądź najwyższa nośność. Montaż kotw mechanicznych zbliżony jest do montażu tradycyjnych kołków. Na początku trzeba wywiercić wymagany otwór, a następnie porządnie go wyczyścić.

Na koniec należy włożyć kotwę i dokręcić nakrętkę kluczem dynamometrycznym. Warto jednak pamiętać, że podłoże jest uszkodzone, blisko krawędzi lub potrzebna jest najwyższa wytrzymałość, wtedy najlepszy rozwiązaniem będzie kotwa chemiczna.

Kotwy trzpieniowe

Kotwy trzpieniowe przeznaczone są do trwałych mocowań w betonie. Wbudowana tuleja pomaga w mocowaniu kotwy do podłoża, a obecność podkładki i nakrętki umożliwi przenoszenie dużych obciążeń.

Tego rodzaju kotwy mają większą wytrzymałość od kotw tulejowych, a dodatkowo nadaje się w szczególności do mocowań, które wymagają dużej ilości kotew, wszystko dzięki bardzo szybkiemu montażowi. Oszczędza dużo czasu oraz daje większe poczucie wygody w montowaniu.