Generalny remont łazienki – jak go przeprowadzić?

Łazienka w domu, czy w mieszkaniu, to zdecydowanie jedno z pomieszczeń, w których najtrudniej wykonać remont. Większość powierzchni zabudowana jest płytkami ceramicznymi, które przy remoncie należy skuć, by położyć nowe, o ile takie są zaplanowane. Jest to praca żmudna, ciężka i długotrwała, dlatego właśnie remont łazienki do najprzyjemniejszych nie należy.

Ponadto, jeśli w nowym projekcie chcemy w innym miejscu ustawić urządzenia sanitarne, będzie to wymagało kłucia w ścianach oraz ingerencji w instalacje wodno-kanalizacyjną. Dlatego warto przy tych pracach skorzystać z pomocy specjalistów, gdyż źle wykonane instalacje mogą nam przysporzyć w przyszłości wiele kłopotów.

Po wykonaniu tych pierwszych i najważniejszych czynności dalej powinno nam już pójść łatwiej. Do wykonania zostanie położenie nowych płytek, malowanie, umeblowanie oraz tak zwany biały montaż, czyli zamocowanie umywalki, sedesu, wanny, czy brodzika.

Kiedy wykonujemy remont łazienki, warto wcześniej dobrze przemyśleć zakres prac, gdyż część sprzętu możemy czasem odnowić, zamiast kupować, a gdzie indziej zastosować całkiem nowe pomysły, które usprawnią nam życie. Poniżej kilka takich pomysłów i porad.

Co zrobić ze starej wanny?

Nie zawsze remont łazienki oznacza wymianę całego sprzętu i duże koszty. Czasem wystarczy dobrze poszukać w internecie lub popytać znajomych, jak można wykorzystać stary, ale sprawny sprzęt.

Jednym z przykładów może być renowacja starej wanny, którą można wykonać za pomocą specjalnej emalii do wanien. Dzięki odmalowaniu nasza wanna znowu może wyglądać jak prosto ze sklepu. Dodatkowo starą wannę możemy obudować, jeśli nie zostało to wcześniej zrobione lub zmienić tę obudowę na nową, bardziej nowoczesną.

Warto także zamontować na wannie parawan szklany, który nie tylko doda eleganckiego wyglądu, ale także będzie spełniał rolę ochrony przed zachlapaniem podłogi.

Muszla klozetowa z umywalką

Jeśli zdecydowaliśmy się na remont łazienki i wymianę sedesu, to warto rozważyć zakup pomysłowego zestawu muszli klozetowej z umywalką. Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność wody, a co za tym idzie także pieniędzy. Mała umywalka zamontowana jest na górze spłuczki, przez co, podczas przemywania rąk, zużyta woda wykorzystywana jest potem do spłukiwania toalety. W tych prostszych i tańszych modelach mamy podłączenie tylko do zimnej wody, ale znajdziemy też i takie zestawy, do których można podłączyć zarówno zimną, jak i ciepłą wodę.

Ogromnym atutem takiego rozwiązania jest także oszczędność miejsca. W małych pomieszczeniach przeznaczonych na toaletę, zazwyczaj nie ma już miejsca na umywalkę, a przy zastosowaniu tej technologii mamy połączone oba te urządzenia.

Gdzie wyrzucić stary sedes?

Na koniec prac pozostaje nam pozbyć się wszelkich odpadów. Remont łazienki na pewno spowoduje ich dużą ilość oraz problem z ich utylizacją. Pamiętajmy, że odpady typu sedes, umywalka, wanna itp. należą do odpadów wielkogabarytowych i powinniśmy je oddać do specjalnych punktów odbioru lub w przypadku bloków mieszkalnych, wystawić obok altany śmietnikowej w wyznaczonym przez administrację terminie.