Domek narzędziowy metalowy – czy warto go stawiać?

Składzik na narzędzia

Każdy posiadacz domu lub działki wcześniej czy później zmierzy się z problemem braku miejsca na narzędzia, sprzęt ogrodniczy i inne drobiazgi. Kiedy przestaniemy mieścić się z tym wszystkim w garażu, warto rozważyć zakup składziku na narzędzia. W takim składziku zmieścimy nie tylko powyższe przedmioty. Może służyć również jako schowek na rowery, drewutnia lub miejsce do przechowywania cebulek kwiatowych i sadzonek. Jeśli zdecydujemy się na większy model, będzie to również idealny warsztat dla majsterkowicza.

Wybierając domek narzędziowy musimy zwrócić uwagę na jego wielkość – dostosowaną oczywiście do ilości miejsca na działce oraz przeznaczenia domku. Jeśli mamy niedużą posesję i chcemy przechowywać w domku tylko podstawowe narzędzia, wystarczy nam ok. 2m2. Jeśli będziemy trzymać w składziku również sprzęt ogrodniczy, warto wybrać wielkość powyżej 5m2. Większe modele pomieszczą również rowery, skutery, meble ogrodowe i będą służyły jako warsztat. Warto pamiętać, że domki o powierzchni do 35m2 nie wymagają pozwolenia na budowę. Niezależnie od wielkości, dobrze, aby domek był wysoki. Wtedy możemy wykorzystać jego ściany do powieszenia haków i półek.

Druga zmienna to materiał, z którego składzik  jest wykonany. Najczęściej możemy znaleźć domek narzędziowy metalowy, drewniany lub plastikowy. Każdy z nich będzie miał wady i zalety.

Warto również zastanowić się nad sposobem otwierania drzwi. Jeśli planujemy wstawianie do składziku większych przedmiotów, na przykład mebli ogrodowych, warto wybrać model z przesuwanymi drzwiami, które nam to ułatwią.

Składzik na narzędzia powinien być ustawiony na równym, przygotowanych podłożu, najlepiej na wylewce betonowej. Może stać również na kostce brukowej.

Domki narzędziowe blaszane – czym się charakteryzują?

Domek narzędziowy metalowy charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne, szczególnie wilgoć. Nie trzeba go impregnować czy chronić przed owadami uszkadzającymi drewno. Domki metalowe wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej, ocynkowanej lub aluminium. Dodatkową zaletą jest atrakcyjna cena, która sprawia, że domek narzędziowy metalowy cieszy się sporą popularnością. Często można spotkać domki blaszane w kolorze szarym. Jest to wersja, która sprawdzi się szczególnie w stylu nowoczesnym i industrialnym, jednocześnie taki domek świetnie wtapia się w otaczającą zieleń.

Do wyboru jest jednak wiele innych wzorów i kolorów. Wielbiciele naturalnego wyglądu znajdą nawet domki metalowe doskonale imitujące drewno. Domki metalowe dają możliwość zmiany wyglądu, na przykład przez ich pomalowanie oraz dowolnej aranżacji ścian.

Wszystkie te zalety sprawiają, że warto wybrać domek narzędziowy metalowy.

Domki narzędziowe plastikowe

Domki plastikowe, podobnie jak blaszane, są odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają impregnacji. Jedyne wymaganie to umycie ich co jakiś czas. Dzięki temu, że są lekkie, są bardzo łatwe w samodzielnym montażu. Plastik umożliwia nadanie domkowi dowolnego kształtu, koloru i stylu, łącznie z imitacją drewna. Łatwo więc będzie znaleźć składzik idealnie odpowiadający naszemu gustowi oraz stylowi działki.

Musimy pamiętać, że domki plastikowe najmniej poddają się zmianie wyglądu – pomalowanie ich może dać niezadowalający efekt, chyba, że wybierzemy model specjalnie dostosowany do malowania. Najtrudniej również umieszczać w nich haki i półki. Może to skutkować pęknięciami konstrukcji. Wybierając domek plastikowy, zwróćmy szczególną uwagę na jakość materiału i wykonania. Czasem warto zainwestować trochę więcej i cieszyć się wyglądem oraz trwałością naszego domku na narzędzia.