Automatyczne nawadnianie ogrodu

Nawadnianie automatyczne jest obecnie powszechnie stosowaną metodą  zwiększania wydajności w rolnictwie wielkotowarowym. Rozwiązanie to jest również coraz częstsze w ogródkach przydomowych: jego użyteczność sprawia, że wiele osób decyduje się na zastosowanie tego typu sprzętu. Niebagatelną rolę w decyzji o zakupie wspomnianych systemów gra wygoda ich użytkowania. Zapewniają ją rozwiązania takie jak sterownik nawadniania, pozwalający na praktycznie bezobsługowe użytkowanie całego zestawu. 

Sterownik nawadniania z czujnikiem deszczu

Nowoczesne systemy nawadniania ogrodu pozwalają na znaczące ograniczenie uciążliwości prac, wykonywanych przez właściciela nieruchomości, a związanych z utrzymaniem terenów zielonych. Zwykle w skład zestawów tego typu wchodzi, oprócz zraszaczy oraz węży ogrodowych, zapewniających zaopatrzenie ich w wodę, specjalistyczny sterownik nawadniania. Umożliwia on na ustalenie okresów, w jakich pracować mają wspomniane urządzenia. Rozwiązanie to ma szereg zalet. Jego użycie nie wymaga przede wszystkim specjalistycznej wiedzy technicznej, a sama instalacja jest procesem niezwykle łatwym. System nawadniający tego typu zapobiega pominięciu zabiegów pielęgnacyjnych w wyniku braku czasu lub zwykłego zapomnienia. Po jego zamontowaniu można również swobodnie opuścić dom na dłuższy czas, nie martwiąc się o zapewnienie odpowiedniej wilgotności podłoża roślinom w ogrodzie.

Możliwe jest też uzyskanie wysokich oszczędności wody oraz pełnego, optymalnego zaopatrzenia w nią nawadnianej powierzchni. Na rynku dostępne są też obecnie rozwiązania, umożliwiające dostosowanie pracy zraszaczy do aktualnych warunków atmosferycznych. Czujniki deszczu, stosowane do optymalizacji pracy systemów nawadniających, pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności wody. Pozwala to na zwiększenie efektywności ekonomicznej całej instalacji oraz zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci na terenach, na których działa instalacja nawadniająca.

Czujnik deszczu do nawadniania

Jak działa sterownik nawadniania tego typu? Większość takich  instalacji składa się z wysięgnika, pozwalającego na badanie aktualnego stanu pogody, oraz higroskopijnych elementów konstrukcyjnych. Te ostatnie są zwykle kluczowym elementem całego systemu.  Higroskopijny materiał, chłonąc wilgoć z wody opadowej, pochwyconej przez wysięgnik, zwiększa swoją objętość, co powoduje czasowe przerwanie obwodów elektrycznych, uruchamiających zwykle zraszacze. Po odparowaniu wody następuje powrót materiału do pierwotnych rozmiaru, a cały system może rozpocząć pracę w sposób, który został wcześniej ustalony przez użytkownika.

Oczywiście prezentowany opis jest dużym uproszczeniem, a sam sterownik nawadniania z czujnikiem deszczu może być znacznie bardziej skomplikowaną konstrukcją. Istnieją również różne warianty systemów, zapewniających odpowiednia pracę tej instalacji. Przykładowo w niektórych z nich stosuje się podłączenie całej aparatury do rynny, co eliminuje konieczność stosowania wysięgnika. Możliwe jest również zaprogramowanie systemu w ten sposób, by podczas deszczu jedynie część zraszaczy wstrzymywało swą pracę.